Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výzkum

11. 3. 2010

Obrazek

Ve chvíli, kdy postavíte Akademii, můžete rekrutovat z vašich občanů vědce. Přidělování funguje stejně jako u pracovníků.
Můžete zadat vědcům, jakými oblastmi by se měli zabývat. Možnosti jsou:
 • Mořeplavectví - Nové válečné lodě a vylepšení v námořnictví, stejně jako zvládání kolonií a cizích kultur
 • Ekonomie - Nové budovy a vylepšení v produkci surovin a rovněž financí
 • Věda - Nové budovy a jednotky, stejně jako vylepšení výzkumů
 • Armáda - Nové jednotky a jejich vylepšení 

  jednotlivé výzkumy - Mořeplavectví
  Truhlařina
  Na našem ostrově v zelených lesích můžou být stromy tak pevné, že se hodí i pro štíty falang. Kvalitní dřevo lze použít i na střechy našich domů. Na to je potřeba, aby bylo dřevo pečlivě vybrané a řádně zpracované. O to se v našem městě postará tesař a my budeme potom potřebovat mnohem méně stavebního materiálu.
  Palubní zbraně
  Pohyblivá nástavba pro naše lodě, na kterou lze připevnit obrovské zbraně! Pro začátek na ni naši vědci připevnili obrovskou kuši. Ale předpokládáme, že nástavba bude použitelná i pro jiné typy strojů. Takže ve chvíli kdy nějaký z našich vědců přijde s novým nápadem, můžeme začít s novou instalací. Dovoluje: Výrobu balistových lodí v loděnici (Požadavky - Truhlařina, Suché doky)
  Lodní údržba
  Pokud budeme naše lodě udržovat v dobrém stavu, nebude je třeba tak často opravovat. Také to zvedne morálku naší posádky, když budou společně drhnout palubu, případně opravovat své námořnické oblečení. Efekt: O 2% nižší údržba lodí (Požadavky - Palubní zbraně)
  Expanze
  Tam venku je něco víc než jen oceán! Další ostrovy čekají na objevení. Nejsme sami! Můžeme získat půdu na jednom z nově objevených ostrovů, těžit nové suroviny a poznat nové lidi! A naši úředníci se těší na to, až budou moci spravovat ještě více! Dovoluje: Stavbu paláců, zakládání kolonií (Požadavky - Lodní údržba, Bohatství)
  Cizí kultury
  Když se naučíme znát zvyky jiných lidí, pomůže nám to k vlastním úspěchům. Běžné promluvy a přátelská slova mohou zapůsobit jako zázrak a přivést nás k novým přátelstvím a spojenectvím. Samozřejmě že bude třeba vystavět nádhernou a reprezentativní budovu pro diplomaty, kde je budeme moci ocenit hostinami na jejich počest! Dovoluje: Stavbu Ambasád (Požadavky - Expanze, Špionáž)
  Dehet
  To zase naši vědci jednou přišli s odpornou a smrdící kapalinou! Ale když ji použijeme na potření našich lodí, nezůstanou téměř žádné díry, které by bylo třeba opravovat! Efekt: O 4% nižší údržba lodí (Požadavky - Cizí kultury)
  Trh
  Nejpodivnější zboží ze vzdálených ostrovů doráží na naše tržiště. Také zde můžeme provádět dohody s obchodníky, abychom dostali veškerý materiál, který potřebujeme. Dovoluje: Obchodní Dohody (Požadavky - Dehet, Vylepšené získávání zdrojů)
  Řecký oheň
  Oheň, který voda nedokáže uhasit! S touto směsí mnoha tajných přísad nyní můžeme zapalovat lodě a potápět je! Brzy budeme ovládat oceán s pomocí lodě která umí chrlit dech draka! Dovoluje: Budování plamenných lodí (Požadavky - Trh, Náboženství)
  Protizávaží
  Naši výzkumníci vylepšili zbraňové nástavce na lodi, které se již nerozpadají po tom, co vystřelují obrovské balvany po našich nepřátelích. A díky protizávaží katapulty zůstávají na palubě a nevystřelují již samy sebe. Dovoluje: Budování katapultových lodí v loděnici (Požadavky - Řecký oheň, Architektura)
  Diplomacie 
  Jeden z našich filozofů sepsal velice zajímavá pojednání o válce. Navrhuje abychom se spojili s jinými lidmi a nechali bojovat naše nepřátele mezi sebou! Dovoluje: Oprávnění umístit vojsko (Požadavky - Protizávaží, Guvernér)
  Námořní mapy
  Naše výzkumné cesty budou mnohem bezpečnější, když dokážeme zaznamenat všechny nebezpečné proudy a jiné nástrahy! Poté se již naší námořníci nebudou muset bát ostrých útesů, smrtících vírů, či omamných sirén. Efekt: O 8% nižší údržba lodí (Požadavky - Diplomacie)
  Systém parního kola
  Skvělé zprávy pro naše námořníky: Parou poháněné kolo s pádly umožňuje našim lodím plout daleko rychleji, než by to bylo možné s veslaři. Nyní můžeme roznášet strach mezi nepřáteli s našimi parními beranidly! Dovoluje: Stavbu parních beranidel v loděnici (Požadavky - Námořní mapy, Kulturní výměny)
  Přídavné dělo
  Tato děla jsou tak obrovská, že by si s nimi neporadil ani Herkules. Jedině obrněné parní lodě jsou dostatečně výkonné pro transport a střílení z těchto mocných děl. Dovoluje: Stavbu dělostřeleckých lodí v loděnici Požadavky - Systém parního kola, Optika)
  Budoucnost mořeplavectví
  Tajemství oceánu jsou konečně naše! Naše lodě se stávají stále rychlejšími a odolnějšími! Neexistují téměř žádné lodě, které by se s našimi mohly srovnávat! Efekt: O 2% menší údržba lodí (Požadavky - Přídavné dělo, Utopie, Archimédův zákon, Odlévání kanónů)

                                                    Ekonomie
  Konzervace
  Naučili jsme se jak ukládat a skladovat naše suroviny i v dlouhodobém měřítku. Část našich surovin je také velice dobře bráněna před piráty a dalšími násilníky, kteří by se jich chtěli zmocnit! Dovoluje: Stavbu Skladiště
  Kladka
  Brilantní nápad: Provaz přehozený přes válec dává obyčejnému muži sílu Herkula. Nyní mohou naši dělníci zdvihat kamenné bloky sami a budovy se tak staví ještě rychleji! Efekt: Stavba budov o 2% levnější (Požadavky - Konzervace)
  Bohatství
  Země je plná drahocených pokladů. Naučili jsme se jak získávat síru a krystaly, těžit mramor a získávat kvalitní vína z našich úrodných vinic. Nová éra bohatství je na svém počátku a nyní můžeme bohatnout díky našim obchodním přístavům, kam za těmito vybranými obchodními artikly pocestuje moho kupců, od kterých rovněž můžeme nakoupit právě to, co potřebujeme. Efekt: Umožňuje těžbu luxusního zboží a stavbu tržiště a dává 130 od každého luxusního zboží (Požadavky - Kladka)
  Vynařský lis
  Šťastná populace potřebuje slavnosti, na kterých mohou strávit hodiny hýřením a popíjením našeho fantastického vína. Dionýsos miluje když nás vidí užívat si darů, které nám nadělil! Dovoluje: Stavbu hostinců (Požadavky - Bohatství, Kopání studen)
  Vylepšené získávání zdrojů
  Už je to nějaký čas od doby, kdy jsme se dozvěděli, jak využívat na našem ostrově přírodního bohatství pro naše potřeby. Nyní bychom měli začít naše pracovníky zaučovat jak správně kácet stromy, jak efektivněji sbírat plody vína, jak lépe těžit v dolech na síru, nebo mramoru, či získávání krystalického skla. Naši pracovníci by měli být nejen silní, ale také manuálně zruční a pokud se nám toto povede, bude naše civilizace o mnoho bohatší než kdy jindy! (Požadavky - Vinařský lis, Expanze)
  Geometrie
  Pravé úhly, trojúhelníky, kruhy - několik bystrých mozků dokáže vypočítat, jak postavit naše domy ještě lepší a krásnější. A velice brzy již naše města budou příkladem pro celý svět! Efekt: O 4% nižší cena budov (Požadavky - Vylepšené získávání zdrojů)
  Architektura
  Dobře postavený dům může vydržet i ty nejtvrdší podmínky. Toho se dá docílit pečlivě nakresleným nákresem domu a s trochou matematiky, tak aby stěny budovy byly rovné a střecha pevná. Díky úhelníku a kompasu budou naše budovy mnohem stabilnější a odolné proti povětrnostním podmínkám. Arichtektova pracovna umožní vetší úsporu mramoru při stavbě nové budovy. Dovoluje: Pracovna Architekta (Požadavky - Geometrie, Náboženství)
  Svátky
  Dělník, který si dopřál pořádného odpočinku, pracuje mnohem lépe než ten vyčerpaný. Proto by měl každý obyvatel dostat jeden den v týdnu volno. To udělá naše lidi šťastnějšími! Efekt: Zvýšení spokojenosti ve všech městech (Požadavky - Architektura)
  Kulinářské speciality
  Naše kultura je vskutku bohatá na lahodné pochutiny. Pokud necháme naše kuchaře, aby se připojili k našim vojákům, bude stačit jen vůně aby jim připomněla jejich domovy a posílila jejich bojového ducha. A nemělo by se zapomínat, že pořádné jídlo pozvedne člověka zpět na nohy. A samozřejmě jsou naši kuchaři rovněž vybaveni ostrými noži, se kterými mohou vskočit do bitevní vřavy. Dovoluje: Trénink Kuchařů v Kasárna (Požadavky - Svátky, Trh)
  Pomocné ruce
  Pokud nám naši obyvatelé trochu vypomůžou s prací místo aby se opalovali na pláži, my získáme více surovin a oni nebudou tak často spálení. Vždy je potřeba nějaké té pomoci v dolech, na pile či na vinici. Dovoluje: Přetěžování surovin. (Požadavky - Kulinářské speciality, Kulturní výměna)
  Vodováha
  Voda je vždy souměrná. Dle tohoto vzoru bychom se měli snažit, aby i naše budovy byly souměrné! Naše město se stane ještě krásnějším a budeme potřebovat mnohem méně kamene a dřeva pro stavbu budov. Efekt: O 8% nižší náklady na stavbu budov. (Požadavky - Pomocné ruce)
  Vinné sklepy
  Což takhle oslavit vninné slavnosti! Celé město je na nohou, když jeho nejlepší hrozny vína se proměňují v tekutinu a když tekuté zlato ukápne tam kam nemá, děti z toho mají velikou radost! Pokud by lisoval zručný vinař, ztratili bychom méně vína. Vinař by se mohl také starat o správné skladování vína, aby pěkně zrálo a chutnalo co nejlépe. Povoluje: stavbu Vinný sklep (Požadavky - Vodováha)
  Byrokracie
  Nyní má náš palác ještě víc polic, beden a zásuvek, ještě více záznamů a formulářů a mnohem více úředníků, kteří se v tom všem vyznají. Konečně si můžememe dovolit postavit a spravovat další budovu v našich městěch. Dovoluje: Bonusovou stavební plochu ve městech (Požadavky - Vinné sklepy)
  Utopie
  Naši obyvatelé si užívají bohatství a prosperitu. Jsou šťastní, zdraví a nemají téměř žádné starosti. Mnozí by mohli říci, že žijeme na jednom s těch ideálních míst, které můžeme najít ve svatých knihách, či dílech filosofů. Efekt: +200 ubytovací kapacita, +200 spokojenost v hlavním městě (Požadavky - Byrokracie, Diplomacie, Potrubní pošta, Střelný prach)
  Budoucnost ekonomiky
  Naši obyvatelé žijí v klidu a bohatství. Tržiště je přeplněno lahůdkami z celého světa! Ulice jsou čisté a opravené. Tímto způsobem je stavební materiál dopraven na stavbu mnohem rychleji. Efekt: +10 spokojenost a +20 maximální možný počet obyvatel v každém městě. Násobeno úrovní tohoto výzkumu. (Požadavky - Přídavné dělo, Utopie, Archimédův zákon, Odlévání kanónů)

                                                          Věda
  Kopání studen
  Heuréka! Studna v našem sídle! Nyní již nemusíme pokaždé čekat na déšť. Naši obyvatelé se budou mít mnohem lépe a pole již nebudou dlouho suchá! Efekt: +50 ubytovací kapacita, +50 spokojenost v hlavním městě 
  Papír
  Našli jsme způsob, jak si zapisovat naše vědomosti! Nyní máme zápisky vytvořené na papyrusu vyrobeného z běžné rostliny, takže už nemusíme naše poznatky tesat do kamenných desek! Efekt: O 2% více bodů výzkumu (Požadavky - Kopání studen)
  Špionáž
  Když se někteří z našich obyvatel usídlí v jiných městech, mohou nám pomoci dohlédnout na naše sousedy. Můžeme se nechat informovat o tom, na jakém vynálezu zrovna pracují, případně jak je na tom jeho skladiště surovin. A v případě války se nám mohou rovněž pokusit otevřít městskou bránu. Dovoluje: Stavbu úkrytů (Požadavky - Papír, Bohatství)
  Náboženství
  Člověk si nedokáže racionálně vysvětlit vsě co se děje ve světě. A když si to nedokážeme vysvětlit, je odpověď žádána od bohů. Bohové jsou na jedné straně jako lidé, ale na druhé straně jsou velmi odlišní. Dovoluje: Chrámy a Zázraky (Požadavky - Špionáž, Expanze, Profesionální armáda)
  Inkoust
  Příroda nám poskytuje vše co potřebujeme ke psaní: Ptáci nám dávají svoje peří a osmiruká ryba nám poskytuje svůj černý inkoust! Nyní si můžeme zapisovat nápady ještě lépe! Efekt: O 4% více bodů výzkumu (Poýadavky - Náboženství)
  Vyńález
  V poslední době se stalo mnoho incidentů spojených s vybuchujícím prachem a jinými substancemi. Proto jsme těmto vědcům zařídili jejich vlastní dílnu, kde svými experimenty nebudou vyrušovat své kolegy jako v akademii. Rovněž jsme ji vybudovali se silnějšími zdmi, takže nemůže tak lehce shořet. Dovoluje: Stavbu dílen (Požadavky - Inkoust, Vylepšené získávání zdrojů)
  Kulturní výměny
  Naši obyvatelé by se opravdu měli podívat na kulturní výdobytky jiných národů. A samozřejmě jako výměnu bychom měli nechat vystavit naše krásná díla v cizích muzeích. Dovoluje: Stavbu Muzea (Požadavky - Vynález)
  Anatomie
  Naučili jsme se mnoho věcí o lidském těle! Nyní můžeme na bitevní pole vysílat doktory, kteří pomohou našim zraněným vojákům zpátky na nohy. Samozřejmě, že vždy dokážou namíchat tu správnou medicínu. Někteří z nich znají dokonce recept na tajnou medicínu, která může vojáky učinit ještě statečnějšími. Dovoluje: Trénink Doktorů v Kasárna (Požadavky - Kulturní výměny)
  Optika
  Když naši vědci vymýšlejí nové věci, mnoho skla se omylem rozbije, nebo se ztrácí v našich neknonečně velkých laboratořích. V naší akademii není jednoduché mít čisto a pořádek. Pokud by byl optik, mohl by se starat nejen o kvalitu, ale také o všechny čočky a brýle a uklízet je tam kam patří. S jeho pomocí bychom ušetřili spoustu krystalického skla. Povoluje: budovu Optik (Požadavky - Anatomie, Architektura)
  Experimenty
  Naši vědci si přejí mít možnost testovat svoje teorie v praxi. Podobné pokusy by mohli určitě velmi urychlit výzkum. To ale znamená, že potřebují mít nějaké množství přídavného vybavení do laboratoře. Umožňuje: Nákup výzkumných bodů za krystalické sklo. (Požadavky - Optika)
  Mechanické pero
  Geniální malý vynález: Chytrý vědec přišel na to, jak naučit psát stroj. Nyní můžeme jednoduše kopírovat naše texty a naše akademie mohou rychle vyměňovat své poznatky! Efekt: O 8% více bodů výzkumu (Požadavky - Experiment)
  Ptačí let
  Naučili jsme se, jak létat nebem jako ptáci! Nyní můžeme budovat stroje, které naše muže vyzdvihnou vysoko do nebe a budou svištět nad hlavami nepřátel dechberoucí rychlostí, která zanechá veškeré šípy daleko za nimi. Dovoluje: Gyrokoptéra ( Požadavky - Mechanické pero, Balistika)
  Potrubní pošta
  Zázrak: Nyní můžeme vystřelovat naše svitky pomocí trubek, takže se dostanou k našim vědcům ještě rychleji! Díky tomu již nejsou třeba dlouhé obchůzky a našim vědcům již nemusíme platit tak mnoho! Efekt: O 3 zlatý menší údržba každého vědce (Požadavky - Ptačí let, Protizávaží, Pomocné ruce, Pyrotechnici)
  Přetlaková komora
  Nyní můžeme naše lodě nechat plout pod vodou, aniž by se okamžitě potopily! Oceán je náš! Žádný nepřítel nás neuvidí, když se připlížíme pod vodou a potopíme je, dříve než si nás všimnou! Dovoluje: Výstavbu ponorek v loděnici (Požadavky - Potrubní pošta, Systém parního kola, Robotika)
  Archimédův zákon 
  Vytvořili jsme stroj, který umí létat! Nyní nám není uzavřena již ani obloha! Můžeme naše balóny nechat létat nad hlavami našich nepřátel a nechat je shazovat oheň, nebo včelí úly na jejich hlavy! Dovoluje: Budování Bombardérů v Kasárna (Požadavky - Přetlaková komora)
  Budoucnost vědy
  Nejinteligentnější lidé tohoto světa pracují na velké otázce: Proč jsme tady? Proč je všechno takové, jaké to je? A opět jsme trochu blíže osvícení. Efekt: O 2% více bodů výzkumu (Požadavky - Odlévání kanónů, Utopie, Archimédův zákon, Přídavné dělo)

                                                        Armáda
  Suché doky
  Nádrž poblíž moře, ze které můžeme vypouštět vodu! Nyní můžeme budovat lodě a připravovat je na plavby! Nechť povstane mocná flotila, která zaseje strach do srdcí našich nepřátel! Dovoluje: Stavbu Loděnice
  Mapy
  Tyto dlouhé poutě skrze močály vyčerpávají velice rychle náš drahocený materiál. Pokud odkážeme sepsat, kudy se mají vojáci pohybovat bez toho, aby nuvízli v hustém podrostu či bahně, nebude třeba jim tak často měnit uniformy. Efekt: O 2% menší údržba vojáků (Požadavky - Suché dokyú
  Profesionální armáda
  Zahánění pirátů, barbarů a dalších zloduchů bude mnohem jednodušší s profesionální armádou! Může to sice být mnohem dražší než jen vybavit naše obyvatele v případě války, ale na druhou stranu budou naši vojáci mnohem lépe trénováni s mečem, kopím a štítem! Dovoluje: Trénink šermířů a hoplitů v kasárnách (Požadavky - Mapy, Bohatství)
  Obléhání
  Když vytvoříme beranidlo s ocelovou hlavicí a přidáme k tomu sílu deseti mužů, můžeme dokonce zničit městské zdi. Nyní bude pro naše vojáky jednoduché dobývat ostatní města! Dovoluje: Stavbu beranidel v kasárna (Požadavky - Špionáž, Profesionální armáda)
  Kodex cti 
  Naši vojáci jsou hrdí na to, že mohou sloužit své jednotce a ostrovnímu impériu! Také se více starají o své uniformy, takže je nemusíme opravovat tak často. Efekt: Údržba o 4% nižší (Požadavky - Obléhání)
  Balistika
  Nyní již víme, jakým způsobem střílet šípy na naše nepřátele. Měli bychom okamžitě nechat naše vojáky s těmito zbraněmi trénovat, aby se mohli lučištníci brzo připojit do bitvy! Dovoluje: Lučištníci (Požadavky - Kodex cti)
  Zákon páky
  S touto technologií můžeme uvolnit obrovské síly, které mohou vymršťovat obrovské kameny do vzduchu! A pokud jsou kameny opravdu velké, mohou dokonce ničit městské zdi! Dovoluje: Stavbu katapultů v Kasárna (Požadavky - Balistika, Vynález)
  Guvernér
  Pokud si najmeme civilního správce, můžeme jiná města nejen drancovat, ale také zabrat a využít. Během chvilky tak můžeme začít využívat bohatství ostatních a naše města budou rozkvétat za pomoci jejich surovin. Dovoluje: Okupaci (Požadavky - Zákon páky, Bynařský lis)
  Pyrotechnici
  Síra je opravdu ďábelská látka! Ale s každou novou směsí můžeme z tohoto zdroje získat ještě větší účinek. Místo na bezpečné testy umožní našim střelmistrům svoje vynálezy otestovat, aniž by z okolních budov udělali nechtěný cíl svých experimentů. S lepším střelným prachem a výbušninami ušetříme obrovské množství síry. Dovoluje: Místo ohňostrojů (Požadavky - Guvernér, Vylepšené získávání zdrojů)
  Logistika
  Naši vojáci bojují mnohem lépe, pokud s sebou nemusí tahat tolik věcí. A jejich vybavení vydrží mnohem déle i na dlouhých výpravách, takže jej nebudeme muset tak často měnit. Efekt: O 8% menší údržba vojáků (Požadavky - Pyrotechnici)
  Střelný prach 
  Tato černá směs z alchymistické kuchyně dokáže jiskřit, nahlas prásknout a dělat jiné ďábelské věci! Nyní můžeme vyrábět ocelové trubky, které po naplnění tímto prachem střílí těžké koule vzduchem! Dovoluje: Trénink střelců v kasárna (Požadavky - Logistika, Optika)
  Robotika
  Naši vědci vytvořili mechanického giganta s ocelovými svaly a srdcem, které buší párou! Jen ti nejodvážnější a nejlépe vycvičení vojáci dokážou vést takový kolos, avšak strach, který tím vyvolají u nepřátel stojí za to! Dovoluje: Budování parních obrů v kasárna (Požadavky - Střelný prach)
  Odlévání kanónů
  Naše železo se stává pevnějším a těžším: Nyní jsme schopni vyrábět hlavně, ze kterých můžeme střílet obrovské koule na naše nepřátele! Když budeme schopni střílet z velkých vzdáleností, naši nepřátelé a jejich městské zdi se budou strachy třást! Dovoluje: Výstavbu dělostřelců v Kasárnách (Požadavky - Robotika)
  Budoucnost armády
  Naše válečné stroje jsou ještě silnější a mocnější než dříve a naše armády perfektně organizované! Naši správci, kteří se starají o armádu mají vše pod kontrolou, takže můžeme snížit udržovací poplatky. Efekt: O 2% nižší údržba jednotek (Požadavky -Odlévání kanónů, Archimédův zákon, Utopie, Přídavné dělo)